آنچه که باید در مورد ساندویچ پانل بدانید

ساندویچ پانل به عنوان یک متریال کامپوزیتی جایگاه ویژه‌ای در صنعت ساخت و ساز پیدا کرده است. امروزه به دلیل پیشرفت تکنولوژی و توسعه علم طراحی و تولید، این محصول بسیار رواج دارد. ساندویچ پنل‌ها باعث دگرگونی ساخت و ساز در دهه‌های اخیر شده‌اند. به طوری که استفاده از آن‌ها باعث افزایش بهره وری ساختمان و کاهش چشمگیر هزینه‌ها خواهد شد. در ادامه به این متریال از زوایای دیگر خواهیم پرداخت.

معرفی متریالی به نام ساندوپح پانل

ممکن است در نگاه اول ساندویچ پنل تنها یکی از مصالح ساختمانی مورد استفاده باشد. اما هیچ کدام از مصالح مورد استفاده در ساخت و ساز نمی‌توانند همانند ساندویچ پنل‌های دیواری و سقفی کاربرد داشته باشند. این محصول پیش ساخته با کاربرد چندگانه می‌تواند به طور همزمان به اندازه چندین مصالح کارکرد داشته باشد.

این محصول دارای یک هسته مرکزی و دو لایه جانبی در اطراف آن است. هسته مرکزی شامل یک ماده عایق است که بخش عمده ویژگی‌های تمام ساندویچ پنل‌ها به ماده عایق هسته وابسته است. ضخامت این محصول نیز به عایق میانی بستگی دارد.

دو لایه عایق شامل دو ورق از جنس مقاوم بوده و کیفیت آن‌ها می‌تواند در مقاومت و دوام پنل مؤثر باشد. ساختار عمومی این متریال شامل ورق جانبی در سطح بیرونی، هسته عایق و ورق جانبی برای سطح داخلی است.

نحوه تولید ساندویچ پانل

این متریال پیش ساخته و صنعتی دارای خط تولید تماماً مکانیزه بوده و صفر تا صد تولید آن درون کارخانه انجام می‌شود. تولید این ماده در کارخانه و نحوه آن باعث شده تا بتوان آن را پیش از مصرف کاملاً بررسی کرده و مورد سنجش قرار داد. در حالت کلی کارایی ساندویچ پانل وابسته به دو عامل اصلی است.

یکی از آن‌ها متریال مورد استفاده برای عایق هسته و ورق‌ها و دیگری روش استفاده شده برای تولید آن‌ها است. اغلب برای تولید این محصول از دو روش تولید پیوسته و ناپیوسته استفاده شده است. اما اغلب در بیشتر شرکت‌های تولید‌کننده از روش پیوسته برای ساخت استفاده می‌شود.

در این روش تولید کلیه مراحل به صورت پیوسته و بدون توقف صورت می‌گیرد. در این روش مراحلی از جمله فرم دهی، تزریق، خنک‌سازی و… وجود دارد که در نهایت کیفیت محصول ساخته شده را افزایش خواهند داد.

دستگاه تولید ساندویچ پانلساندویچ پنل در چه مواردی کاربرد دارد؟

کیفیت و کاربرد به همراه ویژگی‌های شاخص در این محصول باعث شده تا استفاده از آن به سرعت جایگزین روش‌ها و مصالح سنتی شود. در حال حاضر این متریال برای ساخت دیوار و سقف مورد استفاده قرار گرفته و می‌تواند در تمامی شرایط‌ آب و هوایی و در اقلیم های مختلف مورد استفاده قرار بگیرد. همچنین امکان استفاده از آن در هر نوع سازه‌ای وجود دارد. کاربرد‌های این محصول شامل موارد زیر خواهد بود:

 • استفاده در ساخت سوله‌ صنعتی و تولیدی
 • به کارگیری در انبار‌های بزرگ و کوچک
 • برای ساخت سازه‌های عظیم
 • ساخت سالن‌های ورزشی و انواع کانکس
 • استفاده در پروژه‌های پیش ساخته
 • در ساخت سردخانه و اتاق تمیز

عوامل مؤثر روی کیفیت ساندویچ پانل

برخی خصوصیات این متریال مانند ویژگی‌های مکانیکی، شیمیایی و فیزیکی در این محصول کاربرد‌های بسیار زیادی در ساختمان داشته و باعث دوام و افزایش عمر آن می‌شود. این موضوع در مورد مصالح صنعتی مانند پانل‌ها که در آن‌ها از ترکیب چند ماده استفاده شده نیز صدق می‌کند.

البته مشخصات فنی پانل‌ها به ویژگی‌های هر یک از مواد اولیه به کار رفته در ساخت آن نیز وابسته است. در این بین چند عامل وجود دارد که بیشترین تأثیر را روی مشخصات فنی ساندویچ پانل خواهد داشت. این عوامل شامل موارد زیر هستند.

 • ضخامت و جنس ورق‌های مورد استفاده
 • نوع ماده اولیه و دانسیته عایق
 • ضخامت پانل‌ها
 • میزان سطح مقطع ورق

نصب ساندویچ پانل

در حال نصب ساندویچ پانلاز مزیت‌های مهم این ماده نصب سریع آن است. با استفاده از این محصول سرعت اجرای پروژه‌ها و پیشرفت عملیات به طور چشمگیری افزایش داشته و این موضوع در کاهش هزینه‌ها نیز مؤثر است. در مورد نصب این پانل‌ها باید به برخی نکات مهم توجه شود.

 • جزئیات مربوط به پانل‌ها در عملیات نصب بسیار مهم هستند و باید پیش از نصب مورد بررسی قرار بگیرند.
 • جزئیات ساخت و نوع نصب انواع ساندویچ پنل با یکدیگر متفاوت است.
 • بهتر است نصب و اجرای جداره توسط نصابان با تجربه و متخصص انجام شود.
 • در زمان شاسی کشی و پرلین باید از پروفیل‌های باکیفیت استفاده شود.
 • به کارگیری گاتر استاندارد و فلاشینگ با سطح مقطع مناسب
 • دقت در مرزبندی و آب‌بندی کامل محل اتصالات در زمان نصب

استفاده از ساندویچ پنل و کاهش هزینه‌ها

از مهم‌ترین دلایل استفاده از این ماده در صنعت ساخت و ساز کاهش هزینه‌ها است. این هزینه‌ها می‌تواند علاوه بر جنبه اقتصادی در زمینه انرژی و زمان نیز باشد. ‌اما در این بین کاهش هزینه‌های اقتصادی با استفاده از ساندویچ پنل نسبت به مصالح عادی بسیار قابل توجه است.

البته برآورد هزینه در هر پروژه با توجه به نوع پانل‌ها، متراژ مورد استفاده، کیفیت و برند ان‌ها، مرکز خریداری شده ونحوه خرید انجام می‌شود. بنابراین ممکن است در هر پروژه میزان هزینه متفاوت باشد. از طرفی استفاده از این پانل‌ها، باعث اجرای پروژه در زمانی کوتاه‌تر و با استفاده از نیرو‌های انسانی و تجهیزات مکانیکی کمتر خواهد شد. از این رو ساندویچ پانل صرفه اقتصادی بسیاری دارد.

نحوه انبارش ساندویچ پنل

در برخی موارد متریال و مصالح مورد استفاده در پروژه در مکانی به عنوان محل کارگاه انبار می‌شوند. این موضوع می‌تواند روی اجرای پروژه و سرعت ساخت آن تأثیر بگذارد. البته باید توجه داشت انبارش پانل‌ها در کارگاه باید طبق اصول انجام شود. مهم‌ترین نکات مربوط به انبار کردن این پانل‌ها در ادامه آمده است.

 • صاف بودن کف محل نگهداری پانل‌ها
 • جدا کردن پوشش پلی‌اتیلن روی پانل‌ها پس از ۱۴ روز
 • پوشاندن پانل‌ها با یک پوشش سبک در صورت قراردادن آن‌ها در فضای باز
 • قراردادن پانل‌ها در انبار به طوری که بندیل‌ها مانع جریان هوا نشوند.
 • قرار دادن پالت چوبی بین بسته پانل‌های سقفی و در هر ۲ متر
 • جلوگیری از نفوذ رطوبت به داخل محل قرارگیری پانل‌ها

 

نکات مهم در مورد خرید انواع ساندویچ پنل

ساندویچ پانل مینیاتوریدر صورتی که نکات مهم گفته شده در ادامه را برای خرید ساندویچ پنل در نظر بگیرید، پروژه ساخت آن بدون هیچ مشکلی انجام خواهد شد. این نکات مهم شامل موارد زیر می‌گردند.

توجه به کاربری پروژه

از نکات مهم در خرید ساندویچ پنل تعیین نوع پانل مورد نیاز با توجه به نوع کاربری پروژه است. برای پروژه‌های مسکونی، صنعتی و تجاری ممکن است ساندویچ پنل‌های مختلفی مورد استفاده باشد.

ساندویچ پانل: بررسی موقعیت جغرافیایی

مورد دیگر در انتخاب بهترین ساندویچ پنل، انتخاب پنل‌ها با توجه به شرایط آب و هوایی منطقه پروژه است. این موضوع می‌تواند روی عمر و دوام پنل‌ها مؤثر باشد. در ایران شرایط آب و هوایی و موقعیت جغرافیایی باعث خوردگی، سایش یا تخریب پانل‌ها خواهد شد. بدین ترتیب بهتر است شرایط آب و هوایی منطقه پروژه را در نظر داشته و با توجه به اقلیم ایران ساندویچ پانل مورد نظر خود را انتخاب کنید.

وجود شرایط آب و هوایی گرم یا سرد

افزایش دما و رطوبت می‌تواند باعث آسیب جدی به ساندویچ پنل‌ها شود. از طرفی تابش نور خورشید در زمان‌های طولانی زنگ زدگی یا خوردگی را به دنبال دارد. بنابراین بهتر است در شرایط آب و هوای گرم از پانل‌های دارای ورق آلومینیوم استفاده کرد. برای شرایط آب و هوای سرد با توجه به سرما و رطوبت زیاد بهتر است از فوم‌های ضد آب برای آسیب کمتر به بخش فوم ساندویچ پنل استفاده کنید.

توجه به میزان بار وارد شده بر سازه

از دیگر موارد مهم در انتخاب بهترین نوع پانل توجه به میزان بار وارد بر سازه است. برای مثال در صورت قرارگیری هرگونه سازه یا دستگاه دیگر روی سقف بهتر است از پانل‌ها با ورق‌های دارای ضخامت بالا استفاده شود.

ساندویچ پانل: توجه به خط تولید پانل‌ها

قبل از خرید ساندویچ پنل بهتر است کارخانجات مختلف را بررسی کرده و خط تولید آن‌ها را مورد ارزیابی قرار دهید. همچنین با توجه به نوع پروژه و حساسیت‌های آن از پانل‌هایی که توسط دستگاه‌های استاندارد و با کیفیت تولید شدند، استفاده کنید.

میزان فشردگی و مقاومت فوم‌ها

میزان دانسیته فوم و مقاومت آن در برابر عوامل بیرونی یکی دیگر از نکات مهم در زمان تهیه ساندویچ پنل‌ها است. در صورتی که فشردگی فوم‌ها در حد استاندارد باشد‌ می‌تواند در برابر حرارت، رطوبت و موارد دیگر مقاومت بیشتری از خود نشان دهد.

طرح ورق و وجود شیار

طرح ورق نیز از جمله مواردی است که می‌تواند با توجه به نوع پروژه و نوع سازه متفاوت باشد. در اغلب موارد برای ساخت سازه از ساندویچ پانل شیاردار استفاده می‌شود. همچنین پانل‌های دو طرف صاف برای سازه‌های کلین روم مورد استفاده قرار می‌گیرد. ورق‌های آهنی با طرح‌های متفاوت تنها برای ایجاد زیبایی بصری در سازه و یا ایجاد تفاوت در طرح دیوار نیز قابل استفاده هستند.

توجه به ضخامت فوم و ورق پانل

مورد دیگر در زمان تهیه این پانل‌ها، ضخامت آن‌ها است. این موضوع می‌تواند در زمینه هدر رفت انرژی در داخل محیط سازه مؤثر باشد. استفاده از ورق‌های دارای ضخامت کمتر از 0.4 میل به دلیل داشتن مقاومت فیزیکی اندک در سازه پیشنهاد نمی‌شود.

ویژگی‌های ساندویچ پنل استاندار چیست؟

ساندویچ پانل دیواری قرمزاین سازه‌های پیش ساخته ملزم به کسب استاندارد‌های روز دنیا هستند. ورق‌های تولید شده در کارخانه جاتساندویچ پنل باید به شکل یک دست و با استحکام و ضخامت کافی باشند. اغلب از یک لایه روکش گالوانیزه به همراه چسب‌های قوی از نوع پلی اورتان برای اتصال بهتر ورق به فوم استفاده می‌شود.

فوم‌های به کار رفته در این محصول نیز دارای دانسیته استاندارد و برچسب تولید کارخانه مربوطه خواهند بود. در برخی موارد برای عکس‌العمل ساندویچ پنل‌ها در برابر مواد شیمیایی مختلف نیز استاندارد‌هایی تعریف شده است.

ابعاد استاندارد برای پانل‌ها

ساندویچ پنل‌هاا می‌توانند متناسب با ابعاد طراحی شما ساخته شوند. اما احتمالاً سفارش و خرید این نوع پانل‌ها مطابق آنچه که توسط کارخانه ساخته شده است می‌تواند هزینه کمتری در بر داشته باشد. اغلب طول و عرض پانل‌ها از نوع سقفی و دیواری به شکل متحد و استاندارد در کارخانه تولید می‌شوند.

عرض استاندارد برای یک ساندویچ پنل با توجه به نوع آن بین ۹۰ تا ۱۲۰ میل بوده و طول آن‌ها نیز بین دو تا ۳ متر است. در صورت وجود گام در پانل طول و عرض مفید آن‌ها باید در نظر گرفته شود.

استحکام ساندویچ پنل نوع استاندارد

استحکام به کار رفته در تولید ساندویچ پانل فارغ از نوع محصول و قرارگیری آن در دیوار یا سقف باید طبق استاندارد باشد. زیرا این پانل‌ها باید نیرو‌های وارده را تحمل کرده و مقاومت کافی برای آن داشته باشند. نیرو‌های وارد شده بر پانل‌های استاندارد شامل موارد زیر هستند.

 • نیروی ناشی از وزن پانل و استحکام آن برای تحمل وزن خود
 • بار ناشی از باران و باد با توجه به شرایط جغرافیایی و مدیریت پانل‌ها با استحکام مناسب
 • بار‌های وارد شده به پانل در زمان نصب و عدم ایجاد آسیب ناشی از فشار‌های متفرقه

نصب ساندویچ پنل و نکات راهنما

این پانل‌ها به راحتی نصب شده و طبق تجارب عملی، افراد ماهر و حرفه‌ای می‌توانند ۶۰۰ متر مربع از آن را در طول ۸ ساعت به آسانی نصب کنند. نصب این پانل‌ها شامل مراحل زیر خواهد بود.

 • خرید ساندویچ پنل همراه با لوازم جانبی از جمله اتصال دهنده، واشر، اجزای زیر قاب و چشمک زن
 • انتقال سازه به محل نصب با کمک تجهیزات مناسب جابجایی
 • مونتاژ زیر چهارچوب‌ها همراه با تیر‌های نصب
 • چسباندن پانل‌ها با کمک بسته‌های مناسب به اعضای سازه در زیر قاب
 • نصب اتصالات بین پانل‌ها ب‌بندی آن‌ها و نصب چشمک زن

اغلب برای بستن ساندویچ پنل به چند پیچ نیاز است که از سؤالات مشتریان در مرحله آماده‌سازی پروژه محسوب می‌شود. به طور کلی در هر متر مربع ساندویچ پنل به 1.1 بست نیاز است. تعداد واقعی آن با توجه به میزان فاصله، نوع پروژه و یا تصمیم مهندس طراحی پروژه متفاوت خواهد بود.

همچنین ساندویچ پانل می‌تواند به عنوان جایگزینی برای مصالح سنتی در سازه‌های مختلف و در صنعت ساخت و ساز مورد استفاده قرار بگیرد.

حرف آخر

در این مطلب به نکات مهمی در مورد ساندویچ پنل پرداخته شد. اطلاع از نحوه ساخت، ویژگی‌ها و مزایای استفاده از این متریال می‌تواند باعث کاهش هزینه‌های مربوط به ساخت و ساز شود. همچنین نصب این پانل‌ها ملزم به رعایت برخی نکات فنی است که در پیشبرد پروژه مؤثر خواهد بود.

اشتراک گذاری در شبکه های اجتماعی
مطالب تکمیلی سوله
keyboard_arrow_up
تماس با ما